Czym różni się chirurgia stomatologiczna od chirurgii szczękowej?

News

Dużo osób zastanawia się nad tym, które zabiegi chirurgiczne można wykonać w gabinecie stomatologicznym, a które wymagają sali operacyjnej i obecności anestezjologa? Oraz myśli o tym, czy do chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie lub czy chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa to tożsame pojęcia, czy też dwie różne specjalizacje medyczne? Poniżej znajdziesz artykuł z wyjaśnieniem wątpliwości związanych z zabiegami operacyjnymi w gabinecie stomatologicznym. Przeczytaj go koniecznie!
Czym się różnic chirurgia stomatologiczna od chirurgii szczękowej?
Zacznijmy od tego, że chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa mają pewien zakres wspólny, niemniej są to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Przede wszystkim, chirurgia stomatologiczna zajmuje się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem patologii wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Za to chirurgia szczękowa obejmuje leczenie operacyjne chorób twarzy, jamy ustnej oraz układu kostnego w zakresie twarzowej części czaszki. Generalnie chirurgia szczękowa jest więc pojęciem o wiele szerszym od chirurgii stomatologicznej i obejmuje znacznie większą liczbę zabiegów. Oczywiście, większość pacjentów kojarzy chirurgię stomatologiczną przede wszystkim ze skomplikowanymi ekstrakcjami, np. usuwaniem nieprawidłowo położonych ósemek lub dłutowaniem zębów zatrzymanych, jednak w ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są również inne drobne zabiegi. Między innymi to może być np. nacięcie ropnia, wycięcie kaptura dziąsłowego, wycięcie małej zmiany błony śluzowej jamy ustnej, usunięcie torbieli zastoinowej (tzw. żabki otolaryngologicznej), drobne zabiegi na gruczołach ślinowych, podcięcie wędzidełka u dzieci, wszczepienie implantów. Zwykle zabiegi te, określane mianem mało inwazyjnych, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych lub w gabinecie stomatologicznym.
Czym zajmuje się chirurgia szczękowa?
Generalnie rzecz ujmując chirurgia szczękowa, oprócz wymienionych wcześniej zabiegów, zajmuje się znacznie poważniejszymi przypadkami. Rzecz jasna zakres chirurgii szczękowej jest dziś bardzo szeroki i wyodrębniamy w nim kilka działów, na przykład chirurgię urazową, tzw. traumatologię czaszkowo-szczękowo-twarzową, która obejmuje urazowe uszkodzenia tkanek miękkich oraz złamania lub zwichnięcia kości (np. zwichnięcie żuchwy, złamanie oczodołu). Poza tym częścią chirurgii szczękowej jest również chirurgia onkologiczna, która, co warto podkreślić, zajmuje się nie tylko usuwaniem złośliwych i niezłośliwych guzów (np. dużych torbieli kostnych), lecz obejmuje również zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie twarzoczaszki. Nierzadko bowiem w wyniku operacji ratującej pacjentowi życie dochodzi do znacznej deformacji twarzy i upośledzenia ważnych funkcji życiowych, np. mówienia i jedzenia, odksztuszania.