Stomatologia zachowawcza i leczenie próchnicy!

News

Generalnie rzecz ujmując stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków próchnicowych. Musisz wiedzieć, że próchnica zębów jest infekcyjną chorobą przewlekłą, w której na skutek działania kwasów pochodzących z fermentacji cukrów przez bakterie bytujące w jamie ustnej, dochodzi do zniszczenia podatnych tkanek twardych zęba. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący stomatologii zachowawczej. Przeczytaj go koniecznie!
Badanie jamy ustnej
Zacznijmy od tego, że w pierwszym etapie leczenia zachowawczego prowadzonego w lecznicach Dentalux, na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania stanu zdrowia jamy ustnej, lekarz stara się zidentyfikować wszelkie czynniki ryzyka powstania próchnicy, aby w kolejnej fazie leczenia, wspólnie z pacjentem, wyeliminować je lub ograniczyć ich negatywny wpływ na zdrowie. Poza tym pomagają nam w tym profesjonalne higienistki stomatologiczne oraz szeroko pojęte działania profilaktyczne (skaling, piaskowanie zębów, polerowanie, fluoryzacja). Dodatkowo badanie kliniczne stanu zdrowia jamy ustnej uzupełniane jest dodatkowymi badaniami rentgenowskimi (zdjęcie pantomograficzne, zdjęcia radiowizjograficzne, a w uzasadnionych przypadkach – tomografia wolumetryczna). Zwykle pozwalają one wykryć niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe zębów i jamy ustnej.
Leczenie ubytków próchnicowych
Generalnie rzecz ujmując powinno się stosować minimalnie inwazyjne metody leczenia ubytków próchnicowych. Przede wszystkim próchnicę początkową, ograniczoną wyłącznie do szkliwa, leczymy bez użycia wiertła - wykorzystując biologiczne właściwości preparatu Icon infiltrujemy zmianę próchnicową. Jednak w sytuacji kiedy ubytek próchnicowy przekracza granicę szkliwno-zębinową zastosowanie znajdują wysokiej klasy estetyczne materiały kompozytowe. Poza tym wszystkim pacjentom, którzy obawiają się dolegliwości bólowych, które czasami mogą towarzyszyć leczeniu, oferowane są znieczulenia - także wspomagany komputerowo system bezbolesnego podawania znieczuleń.
Przede wszystkim ważne jest nieustanne dążenie do osiągania jak najlepszych efektów estetycznych, tak aby stosowane w leczeniu ubytków próchnicowych techniki i materiały kompozytowe, w jak najwyższym stopniu naśladowały naturalną budowę zębów. Wiadomo, że kolor zęba nie jest jednolity, ponieważ tworzy go swoista mozaika barw wynikających z budowy tkanek zęba – szkliwa i zębiny, o różnej jasności i nasyceniu, w mniejszym lub większym stopniu przepuszczających światło. Musisz wiedzieć, że podobnie jest ze stosowanymi w lecznicach Dentalux nowoczesnymi materiałami kompozytowymi, wiodących światowych firm. Przede wszystkim posiadają one współczynnik rozproszenia światła oraz fluorescencję zbliżone do tkanek zębów i dzięki temu założone warstwowo wypełnienie staje się niewidoczne, nawet w świetle ultrafioletowym w dyskotece.