Napraw swój zgryz i wyprostuj uśmiech!

News

Trzeba przyznać, że do niedawna leczenie ortodontyczne kojarzyło nam się przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą. Warto wspomnieć także o tym, że obecnie coraz większą grupę leczonych z powodu wad zgryzu stanowią osoby dorosłe. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący leczenia wady zgryzu. Przeczytaj go koniecznie!
Czemu chodzimy do ortodonty?
Zacznijmy od tego, że rozwój ortodoncji spowodował, że dorośli stanowią już praktycznie 1/3 pacjentów leczonych ortodontycznie. Oczywiście, wynika to głównie z potrzeby poprawy estetyki uśmiechu, choć niejednokrotnie wskazaniem do leczenia są względy zdrowotne, takie jak np. przygotowanie do leczenia protetycznego.
Leczenie osób dorosłych – jakie są możliwości?
Przede wszystkim, ze względu na zmiany zachodzące wraz z wiekiem w organizmie człowieka i co się z tym wiąże w kośćcu twarzoczaszki, leczenie osób dorosłych jest specyficzne. Ponadto do tej pory bezpieczną i skuteczną terapię zapewniały jedynie aparaty stałe. Musisz wiedzieć, że jednak ze względu na ich widoczność na powierzchniach wargowych zębów nie zawsze są one akceptowane przez wszystkich pacjentów. Dlatego, najlepszą obecnie dostępną alternatywą są aparaty wyjmowane w postaci przezroczystych nakładek – Clear Aligner.
Clear Aligner – czym jest ten system?
Generalnie rzecz ujmując to innowacyjna metoda leczenia za pomocą wyjmowanych przezroczystych nakładek. Przede wszystkim umożliwia „prostowanie zębów" bez zamków, klamer i drutów. Poza tym, metoda ta jest bardzo precyzyjna, gdyż analiza i planowanie przemieszczenia zębów dokonywane jest komputerowo. Dodatkowo nakładki są bardzo komfortowe w użytkowaniu, nie wpływają na mowę, nie powodują otarć i podrażnień. Ponadto umożliwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ nakładki ściąga się do mycia zębów. Jakby tego było mało, to można je także zdjąć podczas ważnych spotkań biznesowych lub towarzyskich, choć nie zawsze jest to konieczne, gdyż nakładki są praktycznie nie widoczne.
Leczenie systemem Clear Aligner – jak ono przebiega?
No cóż, jak w przypadku każdej terapii ortodontycznej pierwszym krokiem jest dokładne badanie pacjenta, analiza modeli uzębienia i zdjęć rentgenowskich (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne). Potem specjalista ortodonta określa, czy pacjent może być leczony aparatami Clear Aligner. Jednak przed wdrożeniem leczenia należy wyleczyć zęby, jeżeli jest taka konieczność oraz profesjonalnie je oczyścić (skaling i piaskowanie zębów). Dopiero po dokonaniu analizy cyfrowej modeli uzębienia można dokładnie przewidzieć efekt leczenia i jak długo będzie ono trwało. Kolejną metodą tzw. termoformowania w licencjonowanym laboratorium wykonywany jest komplet pierwszych trzech nakładek o zwiększającej się grubości (każda z nich użytkowana jest przez tydzień – 20 godzin na dobę).