Ruchomy aparat ortodontyczny - leczenie

News

Trzeba przyznać, że przed rozpoczęciem każdej terapii ortodontycznej lekarz na pierwszej wizycie pobiera wyciski pod modele oraz wydaje skierowanie na zdjęcia rentgenowskie. Potem na podstawie takiej dokumentacji następuje planowanie dokładnego leczenia – przede wszystkim jego przebieg oraz rodzaj aparatu. Oczywiście, zwykle w leczeniu ortodontycznym można wykorzystać aparat stały lub zdejmowany. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący terapii ortodontycznej aparatem ruchomym. Przeczytaj go koniecznie!
Co to w ogóle jest terapia ortodontyczna aparatem ruchomym?
Zacznijmy od tego, że w przypadku leczenia aparatem zdejmowanym, ortodonta na modelach, które wykonuje technik na podstawie wycisków, projektuje aparat indywidualnie przeznaczony dla danego Pacjenta. Przede wszystkim sukces terapii aparatem zdejmowanym zależy w dużej mierze od tego jakim wymiarze czasu Pacjent go użytkuje. Generalnie rzecz ujmując minimalny czas noszenia aparatu to 4 godziny w ciągu dnia i całą noc. Warto wspomnieć także o tym, że wizyty kontrolne odbywają się średnio co 2 miesiące. Musisz wiedzieć, że to w ich trakcie lekarz aktywuje aparat oraz ocenia efekty leczenia.
Jak postępować z ruchomym aparatem ortodontyczny?
Generalnie rzecz ujmując aparat powinien być regularnie myty, najlepiej przed każdym założeniem i po każdym wyjęciu z jamy ustnej. Zwykle do mycia aparatu najlepiej zakupić twardą szczoteczkę do zębów. Poza tym, w czasie, kiedy aparat nie jest użytkowany powinien być przechowywany w specjalnie do tego przeznaczonym pudełku.
Bardzo często konieczne jest tzw. „rozkręcanie” aparatu. Zazwyczaj to w jaki sposób rozkręcać aparat i z jaką częstotliwością dokładnie instruuje lekarz. Przede wszystkim należy też pamiętać o tym, że w momencie kiedy noszenie aparatu nie jest możliwe z powodu dolegliwości bólowych trzeba zgłosić się do swojego ortodonty.
Ile czasu trwa terapia ruchomym aparatem ortodontycznym?
Trzeba przyznać, że czas całej terapii tymi aparatami nie jest dokładnie określony. Generalnie rzecz ujmując zależy on od nasilenia wady i czasu noszenia aparatu. W związku z tym po osiągnięciu już pożądanego efektu ustawienia zębów i korekty wady zgryzu aparat powinien być jeszcze noszony przez około 1 rok w celu ustabilizowania efektu leczenia.
Wszystko oczywiście jest zależne od indywidualnych cech oraz wymagań pacjenta, u jednych ten proces może następować szybciej, a u innych wolniej, dlatego nie należy trzymać się sztywno jakiś reguł i zasad. Trzeba być cierpliwym i spokojnym, a prędzej czy później zobaczymy pozytywne efekty. Przede wszystkim jednak warto pomyśleć nad terapią ruchomym aparatem ortodontycznym, ponieważ na pewno nie będziemy żałować tej decyzji.