Po prostu uśmiech, czyli wizyta u ortodonty

News

Trzeba przyznać, że wciąż wzrasta popularność leczenia ortodontycznego, ponieważ rzeczywiście, coraz więcej osób leczy się ortodontycznie. Przede wszystkim, są to tak naprawdę pacjenci w różnym wieku, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatki, aż do osób dorosłych. To dlatego, że teraz proste zęby kojarzą się ze zdrowiem i dbaniem o siebie, a nie jak dawniej, z nieestetycznymi metalowymi „drutami" na zęby. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak sprawić, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech. Przeczytaj go koniecznie!
Pierwsza wizyta u ortodonty – jak ona wygląda?
Zacznijmy od tego, że przede wszystkim ma ona charakter głównie informacyjny. Najpierw specjalista ortodonta rozmawia z pacjentem na temat jego oczekiwań odnośnie leczenia, a także zbiera tak zwany wywiad lekarski. Potem, po dokładnym badaniu uzębienia, może już określić wstępny plan leczenia. Przede wszystkim, aby jednak w pełni zaplanować leczenie, niezbędne jest pobranie wycisków, na podstawie których wykonywane są modele diagnostyczne uzębienia oraz wykonanie zdjęć rentgenowskich. Musisz wiedzieć, że dopiero to stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne, na podstawie którego lekarz dokonuje specjalistycznych pomiarów i planuje leczenie.
Kolejne etapy – jak one wyglądają?
Przede wszystkim, na kolejnej wizycie lekarz przedstawia całościowy plan leczenia, określa przewidywalny czas jego trwania i rodzaj aparatu. Musisz wiedzieć, że zanim jednak zostanie założony aparat ortodontyczny, wszystkie zęby powinny być wyleczone. W związku z tym, bardzo ważna jest także wizyta higienizacyjna, która obejmuje profesjonalne oczyszczenie zębów z kamienia i osadu. Pamiętaj o tym, że idealna higiena w czasie użytkowania aparatu jest bardzo istotna, szczególnie w trakcie leczenia aparatem stałym. Chodzi oto, że stanowi on dodatkową retencję dla płytki bakteryjnej, a zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do powstania przebarwień, a nawet próchnicy. Oczywiście do leczenia każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i czasami, zanim rozpocznie się terapia ortodontyczna, konieczne jest leczenie periodontologiczne (dot. przyzębia – przyp. red.), chirurgiczne, bądź tymczasowe protetyczne.
Całkowity proces leczenia – jak on przebiega?
Generalnie rzecz ujmując jest on różny, w zależności od zastosowanego aparatu. Oczywiście, z racji tego, że leczenie aparatami stałymi jest bardziej powszechne, warto mu poświęcić więcej uwagi. Przede wszystkim, od momentu założenia aparatu, należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz kontroluje postępy leczenia oraz aktywuje aparat w celu dalszego jego działania. Zwykle wizyty kontrolne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu, co 6-10 tygodni.