Licówki - jak się je robi?

News

Poniżej zostanie przedstawiony schemat wykonania licówki na pojedynczy ząb, ale oczywiście jest możliwe wykonanie na większą ilość zębów. Zwykle, najprawdopodobniej leczenie będzie składało się z dwóch wizyt, przerwa miedzy którymi wyniesie tydzień albo dwa. Przeczytaj to koniecznie!
Na czym polega wykonanie licówki na pojedynczy ząb?
Zacznijmy od tego, że najpierw lekarz-dentysta musi opracować przednią powierzchnię zęba, zdejmując cześć szkliwa w tym miejscu, gdzie w przyszłości będzie licówka(najczęściej 0,5-0,7 mm). Generalnie podobną grubość ma skorupka jaja kurzego i, w porównaniu do innych procedur, to naprawdę niedużo. Koniecznie, przed opracowaniem pacjent musi zdecydować, czy zabieg będzie wykonany w znieczuleniu czy bez.
Jak wygląda schemat wykonania licówki na pojedynczy ząb?
Po opracowaniu zęba należy zrobić wycisk, ponieważ na podstawie wycisku pracownia wykonana licówkę, uwzględniając warunki zgryzowe danego pacjenta. W związku z tym trzeba będzie odczekać tydzień albo dwa. Potem, na tą przerwę lekarz-dentysta wykona licówkę tymczasową, żeby zabezpieczyć ząb, ponieważ po opracowaniu on staje się nadwrażliwy na zimne i gorące pokarmy, poza tym mogą pozostać nierówne brzegi, które pacjent będzie odczuwać językiem, co nie będzie przyjemne.
Ponadto czasem lekarz podejmuje decyzje, żeby nie wykonywać licówkę tymczasową. Dlatego na następnej wizycie przed zacementowaniem lekarz musi ocenić czy licówka dobrze przylega do zęba. Natomiast żeby to zrobić, stomatolog przykłada licówkę do zęba, ocenia, likwiduje nieprawidłowości, przykłada, ocenia i to do momenty kiedy będzie osiągnięte perfekcyjne przyleganie. Zdecydowanie w większości przypadków znieczulenie na tym etapie nie jest potrzebne. Gdy pacjent zaakceptował kolor i kształt licówki, można przystępować do cementowania. Oczywiście, żeby to zrobić, należy oczyścić i przygotować uzupełnienie, a także przygotować ząb. Dlatego, ząb zostanie pokryty wytrawiaczem, żeby powierzchnia stała się bardziej szorstka i licówka lepiej „przykleiła się”.
Potem stomatolog nakłada cement na licówkę, a licówkę przylepia do zęba, momencie kiedy jest pewność ze licówka jest w dobrym miejscu, lekarz przystępuje do naświetlania, żeby cement stał się twardy. W ten sposób światło przechodzi przez przezroczystą licówkę, aktywuje katalizator, znajdujący się w cemencie, dzięki czemu cement staje się twardy w parędziesiąt sekund. Rzecz jasna na krawędziach licówki może pozostać nadmiar cementu, który lekarz musi usunąć. Potem lekarz musi sprawdzić, czy uzupełnienie jest dopasowane w zgryzie i w razie konieczność poprawić.
Wizyta kontrolna
Zwykle stomatolog wyznacza termin wizyty kontrolnej, najczęściej tydzień po zacementowaniu, jest to również ważna wizyta, ponieważ lekarz może zlikwidować niedogodności, jeżeli takie są oraz musi sprawdzić stan przyzębia, czy licówka dobrze „siedzi”.