Na czym polegają licówki?

News

Zęby to bardzo ważna część ciała, o której często zapominamy i której równie często niedoceniamy. Niestety, ale nie dbamy za bardzo ani o stan, ani o wygląd naszych zębów (a zdecydowanie powinniśmy to robić!), a potem płacimy duże pieniądze, żeby to jakoś naprawić. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad poprawą wyglądu kosmetycznego swoich zębów koniecznie powinieneś pomyśleć o licówce. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym tak właściwie jest licówka. Przeczytaj go koniecznie!
Czym tak właściwie jest licówka?
Zacznijmy od tego, że licówka, jest to uzupełnienie protetyczne, stanowiące cienką płytkę o grubości papieru, która jest „doklejana” do przedniej powierzchni zęba, aby poprawić jego wygląd kosmetyczny. Generalnie rzecz ujmując licówki ceramiczne są powszechnie używane do poprawy wyglądu zębów, które straciły kolor, zniszczyły się lub są zrotowane.
Kiedy można wykonać licówke?
Generalnie rzecz ujmując, jeśli chodzi o zalecenia to ustnieje wiele przypadków, w których lekarz-dentysta może zalecić wykonanie licówki. Są nimi między innymi zmiana kształtu zębów: większe odłamania brzegów siecznych z niewielkim odsłonięciem zębiny (stan po urazie), przedłużenie zbyt krótkich lub startych brzegów siecznych oraz uogólnione erozje(chemiczne wytrawianie i rozpuszczanie bez udziału drobnoustrojów), ale tylko z punktowym odsłonięciem zębiny. Ponadto warto wspomnieć także o takich zaleceniach jak do takich wypadków jak: zęby soplowe, zamknięcie diastemy, odbudowa prowadzenia siekaczy i kłów oraz zmiany kształtu z powodu genetycznie lub rozwojowo uwarunkowanych dysplazji zębów z jakościowo niewydolnym szkliwem. Natomiast jeśli chodzi niewielkie zmiany położenia zębów to: korekta nieznacznych rotacji i przechyleń, infraokluzja (niedochodzenie zęba do płaszczyzny zgryzu po zakończeniu jego okresu wyrzynania). Warto wspomnieć także o niewielkich przebarwieniach zębów: stan po urazie, uwarunkowane wiekiem: lekkie uogólnione przebarwienie, polekowe: lekkie przebarwienia po tetracyklinach bez uszkodzenia struktury szkliwa.
Czy są jakieś przeciwwskazania co do wykonania licówki?
No cóż, jeżeli są wskazania, muszą istnieć przeciwwskazania, kiedy lekarz nie będzie mógł zrobić licówki i będzie musiał zaproponować rozwiązanie alternatywne: zbyt młody wiek, bruksizm(zgrzytanie zębami), krótkie zęby oraz zęby niewystarczająco pokryte szkliwem nieodpowiednim dla dostatecznej retencji (poważne starcie zębów, zaawansowana hipoplazja szkliwa i amelogenesis imperfecta). A także rozległe wypełnienia, zęby leczone endodontycznie z niewielką ilością struktury zęba oraz u pacjentów z nawykami powodującymi zbyt duży nacisk na uzupełnienia (ogryzanie paznokci, gryzienie ołówków).