Na czym polega protetyka?

News

Trzeba przyznać, że protetyka jest działem stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu z wykorzystaniem zębów posiadanych przez Pacjenta lub w oparciu o uprzednio wszczepione implanty jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Musisz wiedzieć, że zasadniczym celem tej dziedziny jest przywrócenie Pacjentowi estetycznego i niczym nieskrępowanego uśmiechu, ale również zapewnienie prawidłowej funkcji tzw. narządu zębowego. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący protetyki. Przeczytaj go koniecznie!
Jakie są koszty oraz czym jest protetyka na implantach?
Zacznijmy od tego, że protetyka na implantach obejmuje wszelkie prace protetyczne wykonywane na uprzednio wszczepionych implantach. Musisz wiedzieć, że na pojedynczym implancie możliwe jest odtworzenie jednego zęba w postaci korony porcelanowej na podbudowie metalowej lub korony porcelanowej wykonanej na podbudowie cyrkonowej. Za to na grupie implantów możliwe jest odtworzenie większej ilości zębów w postaci tzw. mostów lub protez.
Korona porcelanowa na podbudowie metalowej – czym jest?
Generalnie rzecz ujmując korona porcelanowa na podbudowie metalowej jest to praca protetyczna wykonana na stopie niklu i chromu (Ni-Cr) lub kobaltu i chromu (Co-Cr). Poza tym połączenie porcelany ze stopem metali następuje na drodze technologicznego procesu napalania porcelany na powierzchnię metalu. Jednak zasadniczą wadą tego rodzaju koron jest możliwość wystąpienia zaciemnienia dziąsła po pewnym okresie użytkowania. Natomiast w okolicy szyjek zębów może powstać tzw. tatuaż inaczej nazywany „rąbkiem metalicznym”. Przede wszystkim zjawisko to w znacznej mierze pogarsza estetykę uśmiechu.
Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej – czym jest?
No cóż, korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej nazywana jest również koroną cyrkonową lub pełnoceramiczną. Generalnie rzecz ujmując jest ona wykonana na tlenku cyrkonu, który nie drażni tkanek i nie ma właściwości uczulających. Jednak brak podbudowy metalowej sprawia, że w tego typu koronach światło zachowuje się w sposób typowy dla własnych zębów, przez co są one nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Dlatego cyrkon jest zatem najbardziej estetycznym materiałem stosowanym obecnie w stomatologii.
Wkład koronowo- korzeniowy, co to jest?
Przede wszystkim wkład koronowo-korzeniowy jest stosowany w celu wzmocnienia struktury korzenia, ale wyłącznie w zębach prawidłowo leczonych kanałowo oraz niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości. Generalnie, wkład taki, jak sama nazwa wskazuje, składa się z części korzeniowej i części koronowej. Poza tym, część korzeniowa ma za zadanie wzmocnić strukturę korzenia i właściwie przenosić siłę podczas żucia, natomiast część koronowa jest filarem, na którym osadza się właściwą koronę lub filar mostu.